CMS WordPress czy Wix? Jak samemu stworzyć stronę internetową?

Jak samemu stworzyć stronę internetową?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, chcąc rozpocząć swój biznes w internecie. Często na samym początku, nie chcemy przeznaczać zbyt wielu środków, aby zlecić wykonanie strony www, zewnętrznej firmie, więc zabieramy się za to sami. Jeżeli jesteś taką osobą, to w tym artykule omówię różnice między narzędziami WordPress a Wix, za pomocą których, stworzysz swoją stronę internetową.

Na wstępie jeszcze powiem, że w przypadku pewnych firm, stworzenie strony www „na własną rękę” może okazać się złym pomysłem. Jeżeli planujesz stworzyć duży sklep internetowy lub dedykowany serwis, to odradzam tworzenie go samemu. Wynika to z tego, że jeżeli na etapie tworzenia popełnisz błędy, to mogą one mieć negatywny wpływ na rozwój strony, jej funkcjonalność czy pozycjonowanie.

Dlaczego biorę pod uwagę tylko WordPress i Wix?

Systemów do zarządzania treścią oraz kreatorów stron www jest wiele. Zdecydowałem się wybrać tylko te dwa, ponieważ są najpopularniejsze. Ich wysoka popularność sprawia, że w internecie znajdziesz ogrom bezpłatnych i płatnych materiałów, które pomogą Ci stworzyć stronę. Jeżeli będziesz miał jakikolwiek problem przy twojej witrynie, to najprawdopodobniej, ten sam kłopot miało już wiele innych osób, więc znajdziesz jego rozwiązanie.

Kolejną zaletą popularności jest to, że na rynku znajdziesz wielu specjalistów, którzy pomogą Ci przebudować, poprawić czy naprawić stronę w przyszłości. Ich duża liczba sprawia, że stawki nie są tak wygórowane, jak w przypadku innych, mniej znanych systemów. Pamiętaj, że Twoja strona prawdopodobnie będzie funkcjonowała kilka lat, dlatego też wybór odpowiedniego systemu jest niezwykle istotny.

Wix intuicyjny i płatny kreator stron www

Wix to kreator, dzięki któremu, dość łatwo stworzysz własną stronę internetową, bloga, a nawet sklep internetowy. Głównym narzędziem jest edytor, za pomocą którego, zbudujesz stronę od zera lub wybierzesz jeden z wielu gotowych szablonów. Edytor jest rzeczywiście bardzo intuicyjny. Wybrane elementy, czyli „bloki” przeciągamy na wybrane miejsce na stronie. Tak stworzony edytor sprawia, że nie potrzeba żadnej wiedzy programistycznej, aby stworzyć stronę.

Stworzona przez nas strona będzie responsywna, czyli dostosuje się do urządzeń mobilnych. Jest to istotne, ponieważ obecnie już ponad połowa użytkowników wyświetla stronę na smartfonach. (przynajmniej tak wynika ze statystyk mojej strony) Responsywność ma też wpływ na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.

Przechodząc do SEO, to Wix zapewnia narzędzie do optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Tworząc stronę, możemy dostosować metatagi oraz adresy URL. Możemy również przygotować przekierowania 301, które przeniosą użytkownika z nieaktualnych adresów URL do tych działających. Za pomocą narzędzi dostępnych w Wix, połączymy naszą stronę z Google Search Console.

Za pomocą Wix, możemy nie tylko stworzyć stronę www, ale też:

 • sklep internetowy,
 • system do rezerwacji oraz zamawiania jedzenia,
 • bloga,
 • portal do sprzedaży muzyki,
 • galerię naszych zdjęć i filmów.

Budując stronę na Wix, musimy mieć na uwadze, że w momencie, gdy będziemy potrzebować dodatkowych funkcjonalności na stronie, których nie ma w ofercie, to wykonanie ich może być niemożliwe lub bardzo drogie. Wynika to z tego, że w przeciwieństwie do WordPressa, Wix jest oprogramowaniem komercyjnym i jego twórcy zarabiają na nim. Programiści nie mogą stworzyć wtyczek i sprzedawać ich bez zgody Wix.

Kolejną kwestią jest cena. Co miesiąc musimy płacić abonament, aby nasza strona funkcjonowała. Pakiety abonamentów rozpoczynają się od 17 zł/ miesiąc, jednak w przypadku tego najtańszego, na naszej stronie, będą widoczne reklamy Wix. Lepszym wyborem jest pakiet za 30 zł/ miesiąc, który usuwa reklamy.

Zalety Wix

 • Prosty interface i intuicyjna obsługa,
 • duża baza gotowych motywów,
 • płacąc abonament, nie musimy martwić się o hosting,
 • dostęp do obsługi klienta 24/7.

Wady Wix

 • płatny,
 • ograniczenie w funkcjonalnościach strony,

WordPress, czyli najpopularniejszy system CMS na świecie

Jeżeli sprawnie poruszasz się po sieci, to na pewno znajdziesz masę toutoriali, dzięki którym stworzysz prostą stronę www za pomocą WordPressa. Zastanawiasz się może, czym jest system CMS? CMS to skrót od content management system, czyli system zarządzania treścią. Właśnie za pomocą WordPressa, możesz zarządzać stronami, wpisami czy innymi treściami na swojej stronie.

WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS na świecie, a 41% sieci działa właśnie na WordPressie. Na tym oprogramowaniu stworzone są strony takich marek jak Vogue czy Disney. Ze względu na popularność, na rynku znajdziesz ogrom wtyczek i motywów, które możesz wykorzystać na swojej stronie. Część z dodatków jest bezpłatna a część bezpłatna.

Korzystanie z WordPressa, dla osób początkujących, może być nieco trudniejsze niż w przypadku Wix. Na samym początku będziemy musieli sami przeprowadzić instalację na naszym hostingu. Jeżeli korzystasz z usług popularnych firm hostingowych, to najprawdopodobniej posiadają oni artykuły, gdzie krok po kroku wytłumaczą, w jaki sposób zainstalować WordPressa. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zajmuje to kilka minut.

Tworząc strony na WordPressie, możesz użyć motywów. Na rynku znajdziesz zarówno płatne, jak i bezpłatne motywy. Możesz również zbudować stronę za pomocą wtyczki Elementor, która w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Elementor jest to bardzo intuicyjny kreator stron na WordPress. Posiada on płatną wersję Pro oraz wersję bezpłatną.

Wybierając WordPressa, osoby bez doświadczenia mogą mieć drobne problemy na początku, ale z pewnością znajdą treści, które te problemu rozwiążą. Najpopularniejszy CMS odwdzięczy się nam w przyszłości, kiedy będziemy chcieli zmodyfikować naszą stronę, w taki sposób, aby posiadała unikalne funkcje. W repozytorium WordPressa znajdziemy wiele wtyczek, za pomocą których, stworzymy sklep, platformę ze szkoleniami, system rezerwacji, system subskrypcyjny i wiele wiele więcej.

Zalety WordPressa

 • bezpłatny,
 • duże możliwości konfiguracji,
 • potężna baza wtyczek i motywów,
 • wiele bezpłatnych integracji, np. Przelewy24,
 • bardzo duża ilość treści „Jak zbudować stronę?”,
 • duża liczba specjalistów od WordPressa.

Wady WordPressa

 • brak obsługi klienta,
 • musimy zadbać o hosting,
 • trudniejszy w obsłudze.

Co wybrać? WordPress czy Wix?

Wybór nie dla wszystkich jest oczywisty. Jeżeli goni cię termin i potrzebujesz strony „na szybko”, to Wix będzie lepszym rozwiązaniem. W kilka godzin jesteś w stanie stworzyć prostą stronę wizytówkową. Pamiętaj, że wraz z rozwojem Twojej firmy, mogą pojawić się potrzeby na funkcje, których Wix nie rozwiąże. Ważną kwestią jest też cena pakietów. Każdy pakiet posiada limit pamięci. O ile prostą stronę stworzysz w ramach pakietu 30 zł za miesiąc, to w przypadku większych stron, może się to nie udać. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się prowadzić bloga, wraz z każdym wpisem, będziesz potrzebował coraz większej ilości pamięci. To samo tyczy się sklepów, których pakiety na Wix rozpoczynają się od 60 zł za miesiąc.

WordPress jest o wiele bardziej uniwersalnym rozwiązaniem i dlatego, przynajmniej w mojej ocenie, wygrywa ten pojedynek. Przemawia za tym również popularność, ogrom dodatkowych funkcji oraz masa darmowych integracji. Tworząc teraz stronę, nie muszę się martwić, czy w przyszłości będę mógł na niej postawić sklep, platformę szkoleniową czy jeszcze coś innego. Na plus duża ilość dostępnych w sieci materiałów szkoleniowych i ogromna społeczność, która pomaga rozwiązywać problemy.

Jest to oczywiście tylko moja prywatna opinia. Decydując się na konkretne rozwiązanie, przeanalizuj, jakie funkcje musi posiadać Twoja strona oraz jakie funkcje będą Ci potrzebne w przyszłości. Masz problem z wyborem odpowiedniego rozwiązania dla swojej firmy? Możesz wysłać do mnie zapytanie, a bardzo chętnie Ci pomogę. Jeżeli jednak zdecydujesz się na współpracę z agencją lub freelancerem, to koniecznie sprawdź listę 10 pytań, które warto zadać firmie przed rozpoczęciem współpracy.

Michał Stachowiak

Michał Stachowiak

Pasja do projektowania i tworzenia stron www zrodziła się u mnie na studiach. Obecnie prowadzę agencję Netby.pl, która pomaga przenosić biznesy do internetu.

Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Michał Stachowiak

Zajmuję się projektowaniem i tworzeniem stron www. Uwielbiam tworzyć estetyczne, nowoczesne projekty. Z wielką przyjemnością pomogę Ci stworzyć stronę, która wyróżni Twoją firmę na rynku.