Jak wybrać firmę, która wykona stronę internetową? Lista 10 pytań do agencji lub freelancera.

Jak wybrać firmę do stworzenia strony internetowej?

Jak wybrać firmę, która stworzy stronę internetową dla Ciebie?

Dodałeś zapytanie o wykonanie strony www na Facebooku lub portalach ofertowych i zgłosiła się do Ciebie duża liczba firm?Nie wiesz, na którą z nich się zdecydować, ponieważ widełki cenowe są bardzo duże? Wybór odpowiedniej firmy jest bardzo ciężkim zadaniem. Aby ułatwić ten proces, na końcu tego wpisu znajdziesz gotową listę 10 pytań, którą możesz zadać wykonawcy, przed podjęciem współpracy. Uzyskane odpowiedzi na te pytania na pewno ułatwią Ci wybór odpowiedniej agencji lub freelancera. Poniżej dowiesz się, od czego zależy cena strony internetowej i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze firmy do wykonania strony internetowej.

Od czego zależy cena strony internetowej?

Otrzymując wycenę od wielu firm, kwoty mogą znacznie różnić się od siebie. Od czego tak naprawdę zależy cena strony internetowej? Przede wszystkim od oprogramowania. Jeżeli decydujemy się na popularny CMS WordPress lub Joomla, to cena będzie niższa niż w przypadku rozwiązań dedykowanych, które zostaną stworzone przez programistów specjalnie na Twoje zamówienie.

Cena zależy od funkcjonalności na Twojej stronie. Jeżeli potrzebujesz prostej strony z formularzem kontaktowym, to cena będzie odpowiednio niższa, niż w przypadku rozbudowanych stron z możliwością płatności czy rezerwacji. Sama ilość treści na stronie również ma znaczenie. W przypadku stron z kilkoma podstronami cena będzie niższa, niż w przypadku większych serwisów, które mają kilkadziesiąt lub kilkaset podstron. W dużych serwisach potrzebna jest zaawansowana wiedza z zakresu architektury informacji, czyli organizowania treści na stronie.

Indywidualny projekt graficzny jest elementem, który również wpływa na cenę strony internetowej. Dobra agencja lub freelancer przygotuje dla Ciebie taki projekt. Dowiesz się, jak będzie wyglądać Twoja strona, jeszcze przed jej wdrożeniem, a z drugiej strony unikniecie nieporozumień i wykonawca dopasuje stronę do Twoich potrzeb. Profesjonalna strona internetowa jest zaprojektowana zgodnie z zasadami User Expirience, czyli w taki sposób, aby była jak najbardziej dopasowana do użytkownika oraz maksymalizowała konwersję, np. wypełnienie formularza lub pobranie ebooka.

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek jest czynnikiem, który wpływa na cenę strony.  Dobrze wykonana strona to taka, która będzie poprawnie indeksowana przez wyszukiwarki. Jeżeli Twoja strona nie jest zoptymalizowana, to wyszukiwarka może wyświetlać ją z błędami, przez co Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania może być niższa.

Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych to już standard, ponieważ najprawdopodobniej ponad połowa osób, które odwiedzi Twoją stronę, będzie korzystało ze smartphona. Jeżeli Twoja strona nie będzie posiadała wersji mobilnej, to wiele osób zrezygnuje z korzystania z niej.

Kogo wybrać do stworzenia strony www?

Przede wszystkim sprawdź stronę danej firmy. Na stronie powinieneś znaleźć poprzednie realizacje, z którymi możesz się zapoznać. Zwróć uwagę, czy komunikacja z daną firmą jest sprawna. Jeżeli dostajesz odpowiedź na maila po kilku dniach, to miej na uwadze, że proces tworzenia strony może znacznie się wydłużyć.

Zapytaj się koniecznie, czy otrzymasz indywidualny projekt graficzny oraz, czy będziesz mógł wprowadzić bezpłatnie zmiany w projekcie. Dowiedz się, w jaki sposób zostaną przekazane prawa autorskie. Jest to ważne, abyś mógł w przyszłości bez problemu zarabiać na stronie internetowej.

Dopytaj, kto będzie odpowiadał za aktualizację strony. Jeżeli Twoja strona jest zbudowana na WordPressie, to co tydzień kilka wtyczek będzie wymagało aktualizacji. Ich bieżące aktualizowanie, wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo strony. Pamiętaj, że zanim dokonasz aktualizacji kluczowych wtyczek lub samego WordPressa, warto wykonać kopię zapasową strony. Jeżeli coś pójdzie nie tak w trakcie aktualizacji, twoja cała strona może przestać działać. Jeżeli posiadasz kopię zapasową, to w przypadku awarii, możesz swoją stronę bardzo szybko przywrócić.

Na koniec dowiedz się, czy będziesz musiał ponosić dodatkowe koszty co rok. Niektóre wtyczki na Twojej stronie mogą okazać się płatne. W takim przypadku najprawdopodobniej będziesz musiał co rok dokonywać drobnych opłat, aby mieć możliwość aktualizowania danej wtyczki. Warto również dowiedzieć się, kto odpowiada za hosting i domenę oraz jaki jest kosz odnowienia w kolejnych latach.

Lista pytań przed rozpoczęciem współpracy

  1. Na jakim oprogramowaniu będzie zbudowana strona?
  2. Czy otrzymam indywidualny projekt graficzny?
  3. Ile poprawek mogę bezpłatnie wprowadzić w projekcie?
  4. Czy strona będzie miała wersję mobilną?
  5. Czy strona będzie zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek?
  6. Czy w cenie jest zawarta integracja z Google Analytics oraz Google Search Console?
  7. Czy otrzymam dostęp do panelu administratora?
  8. Kiedy i w jaki sposób zostaną przekazane mi majątkowe prawa autorskie do strony?
  9. Kto będzie aktualizował stronę po jej oddaniu?
  10. Czy będę musiał dokonywać jakiekolwiek cyklicznych opłat? (wtyczki, hosting, domena)

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej agencji nie jest łatwy. Przed podjęciem współpracy warto zadać powyższe pytania, aby wiedzieć, za co się płaci. Zwróć również uwagę, czy osoba, z którą rozmawiasz, będzie chciała Ci zwyczajnie pomóc. Pamiętaj również, że strona internetowa to nie tylko warstwa wizualna, ale szereg działań, których nie widać na pierwszy rzut oka. Warto, aby całość była wykonana profesjonalnie, dlatego nie zawsze najtańsza oferta, to ta, która będzie najlepsza.

Michał Stachowiak

Michał Stachowiak

Pasja do projektowania i tworzenia stron www zrodziła się u mnie na studiach. Obecnie prowadzę agencję Netby.pl, która pomaga przenosić biznesy do internetu.

Spodobał Ci się ten wpis? Udostępnij go!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Michał Stachowiak

Zajmuję się projektowaniem i tworzeniem stron www. Uwielbiam tworzyć estetyczne, nowoczesne projekty. Z wielką przyjemnością pomogę Ci stworzyć stronę, która wyróżni Twoją firmę na rynku.